Skangaļu muiža

Piemiņas akmens Kalevlaste Maleva 22.06.1919 kritušajiem bataljona cīnītājiem (Foto R. Ķipurs 07.07.2019)

Atrodās: Skangaļu muižā, Priekuļu novadā, Liepas pagasts 57.399405, 25.494824

Atklāts: 2019.g. 22.jūnijā Skangaļu muižā, Priekuļu novadā, godinot Cēsu kauju dalībniekus un Kalevlaste Maleva bataljona cīnītājus, tika atklāts piemiņas akmens. Atzīmējot Uzvaras dienu un Cēsu kaujas pirms simts gadiem, Latvijas Valsts prezidents Rai­monds Vējonis un Igaunijas Valsts prezidente Kersti Kaljulai­da, abu valstu augstas militārpersonas, Igaunijas augstākās militārās mācību iestādes, abu valstu kareivju un Zemessardzes pārstāvji, Latviešu Strēlnieku apvienības dalībnieki ar vainagu nolikšanu godināja te kritušos brīvības cīnītājus.

Citēts: Šeit notikusī latviešu un igauņu apvienotā karaspēka uzvara kaujā par Skangaļu muižu bija Cēsu kauju lūzuma punkts, jo tās rezultātā Niedras valdības karaspēks sāka vispārēju atkāpšanos. Kaleviešu kaujas zaudējumi pie Skangaļu muižas ieņemšanas bija 58 karavīri, skaitot kopā kritušos un ievainotos. Piemiņas vietas izveidē lielu atbalstu sniedza igauniju puse.

Uzbrukums landesvēristiem sākās jau 1919. gada 22. jūnija agrā rītā pulksten sešos trīsdesmit, kad kaleviešu 3. rota ar bruņotā vilciena desantu ielauzās Skangaļu muižā un tur saņēma 2 lielgabalus, tomēr ienaidnieks pārgāja pretuzbrukumā un uzbrukums neizdevās. Nedaudz vēlāk dienas vidū uzbrukumu atkārtoja, un pēc niknas tuvcīņas landesvēristus izsita no Skangaļu muižas. Trofejās ieguva ložmetējus, lielu daudzumu munīcijas un citus kaujas piederumus, un vēl pēc divām stundām igauņi jau ieņēma svarīgo ceļu mezglu pie Startu kroga.

Latviešu Strēlnieku apvienības Cēsu nodaļas vadītājs, atvaļināts pulkvežleitnants Ēvalds Krieviņš, kurš ir viens no pieminekļa izveides iniciatoriem, uzsver: “Latviešu un igauņu apvienotā karaspēka uzvara kaujā par Skangaļu muižu bija Cēsu kauju lūzuma punkts, jo tās rezultātā Niedras valdības karaspēks sāka vispārēju atkāpšanos. Kaleviešu kaujas zaudējumi pie Skangaļu muižas ieņemšanas bija 58 karavīri, skaitot kopā kritušos un ievainotos. Piemiņas vietas izveidē lielu atbalstu saņēmām no Igaunijas puses, tāpēc esam gandarītai, ka pēc aptuveni pieciem gadiem kopš idejas rašanās, esam tikuši pie rezultāta.”

Veidotāji: Šīs piemiņas vietas izveide ir Latvijas un Igaunijas nevalstisko organizāciju un Pestīšanas Armijas kopīgs projekts. 2018. gadā notikušas sarunas starp Igaunijas Aizsardzības Spēku Kalevi bataljona komandieri, Kalevi Virsnieku kluba prezidentu, biedrības “Latviešu Strēlnieku apvienība” pārstāvi, Pestīšanas armijas vadītāju un Igaunijas kara muzeja pārstāvi, kurā tika panākta vienošanās par tālāko sadarbību, kā arī parakstīts nodomu protokolu, kas iezīmēja katras puses pienākumus.

Igauņu puse uzņēmās pieminekļa izgatavošanu un atvešanu, savukārt latviešu – sagatavot pieminekļa pamatni un saskaņot dokumentus, bet Pestīšanas Armija – nodrošināt vietu pieminekļa uzstādīšanai. Igaunijas Kara muzejs apņēmās sniegt palīdzību ekspozīcijas izveidošanā. Pieminekļa izgatavošanai un uzstādīšanai izmantoti ziedojumi, kuru vākšanu organizē Latviešu Strēlnieku apvienība. Apvienības Cēsu nodaļas vadītājs izsaka cerību, ka Skangaļu muiža un citas vēsturisko notikumu un kauju vietas, apbedījumi, karavīru kapi un cita informācija tiks atzīmēta novadu tūrisma kartēs, lai veicinātu militārās vēstures novērtēšanu. Pestīšanas armijas Latvijā vadītājs Roberts Tuftstrems, kas saim­nieko Skangaļos, uzsvera, ka piemiņas akmens muižas teritorijā ikvienam brīvi pieejams.

Avoti:

http://visit.priekuli.lv/jaunumi/skangalu-muiza-atklats-piemineklis-igaunu-bataljona-cinitaju-pieminai/(skat.22.12.2020)

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/skangalu-muiza-atklas-pieminekli-igaunu-bataljona-cinitaju-pieminai.a323247/(skat.22.12.2020)

https://www.president.lv/lv/jaunumi/zinas/valsts-prezidents-raimonds-vejonis-piedalisies-cesu-kauju-simtgadei-veltitajos-atceres-pasakumos-25785#gsc.tab=0(skat.22.12.2020)

https://theworldnews.net/lv-news/kalevi-pieminekla-hronika (skat.22.12.2020)

http://edruva.lv/pec-simts-gadiem-kops-kluse-lielgabali/ (skat.22.12.2020)