Torņakalna stacija

Komunistiskā terora upuru piemiņas vieta Torņakalnā (Foto R. Ķipurs 2020)

Autors: PSRS okupācijas režīma represijās cietušo piemiņas memoriāla konkursā  1998.gadā uzvarēja tēlnieka Paula Jaunzema un arhitekta Jura Pogas projekts Putenī.

Atrašanās vieta: Vilkaines iela pie Torņakalna dzelzceļa stacijas (N 56.93205 , E 24.09005)

Atklāts: 2001. gads 1. Kārta; 2012. gadā 2. Kārta.

Vēsture: Piemineklis – pieci plēsta akmens tēli, personificē trīs paaudzes, kuras kļuva par represiju upuriem. Tas tika ievietots zāliena aplī uz mākslīgi radīta pakalna fona. Visapkārt piemineklim – akmeņiem bruģēts ceļš, ko papildina no dzelzceļa gulšņiem veidoti soli. Pieminekļa priekšplānā novietots granīta akmens, kas pilda ziedu altāra lomu. Tajā iekalts teksts: „Komunistiskā terora upuru piemiņai”. Pieminekļa pirmo kārtu 2001.gada 14.jūnijā svinīgi atklāja Valsts prezidente Vaira Vīķe – Freiberga. 2012. gada 18. aprīlī – finansējums pieminekļa II kārtas otrā posma – būvdarbu un teritorijas labiekārtošanas darbu realizācijai. Pieminekļa mākslinieciskās daļas darbus veica tēlnieks Pauls Jaunzems sadarbībā ar SIA „Arhitekta J.Pogas birojs” un SIA „Uldis Leilands”. Putenī kompozīcijas centrā novietotā skulptūru grupa papildināta ar gulošiem akmeņiem, kuros iegravēti izsūtījumu vietu nosaukumi (Vorkuta, Omska, Vjatlags, Karaganda u.c.). Pie katra no akmeņiem iestrādāts nakts izgaismojums. 2012.g. zālājs aizstāts ar matētas virsmas granīta seguma laukumu. Tā malās – nelielas „cerību salas” ar zemu, vasarā ziedošu ziedu klājumu. Atjaunots bruģis un soli. Vilkaines ielas – alejas kreisajā malā izvietoti stikla paneļi, kas veido memoriālo sienu, kurā latviešu, krievu un angļu valodā apkopota informācija par okupācijas laikā izsūtīto skaitu un izsūtījumu, nometņu un ieslodzījumu vietām bijušās PSRS teritorijā.

Avoti: http://rigaspieminekli.lv/?lapa=piemineklis&zanrs=4&rajons=2&id=163

https://www.delfi.lv/news/national/politics/rigas-dome-sava-ipasuma-parnems-tornakalna-stacijas-pieminas-vagonu.d?id=49937869

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/turpmak-deportaciju-pieminas-vietu-tornakalna-apsaimniekos-rigas-dome.a276266/

https://nra.lv/latvija/riga/242555-par-deportaciju-pieminas-vagonu-tornakalna-apnemusies-rupeties-rigas-dome.htm

https://jauns.lv/raksts/zinas/141748-tornkalna-memoriala-2-kartas-darbus-pabeigs-novembri-foto