Talsi. Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla un vieta.

Talsi. Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla un vieta. (Foto R. Ķipurs 28.12.2023.)

Talsi. Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla un vieta.

Talsi. Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla un vieta. (Foto R. Ķipurs 28.12.2023.)

Talsi. Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla un vieta.

Talsi. Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla un vieta. (Foto R. Ķipurs 28.12.2023.)

Atrašanās vieta: Talsu novads, Talsu pilsēta, Brīvības iela 34. Talsu Valsts ģimnāzijas teritorijā, blakus Brīvības ielai., gps 57.240060, 22.593691

Atklāšana: Talsi. 2023. 11. novembrī Talsu Valsts ģimnāzijas dārzā, norisinājās Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas atklāšana. Pasākumā piedalījās Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Lauris Pīlēģis, Jaunsardzes centra 1. novada pārvaldes vadītājs Artis Guzlēns, Zemessardzes 46. kājnieku bataljona kapelāns Arnis Suleimanovs, viena no Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas idejas autorēm ‒ Ilze Indriksone.

Piemiņas vieta tapusi Latvijas valsts simtgadei veltītā projekta “Atceries Lāčplēšus” ietvaros. Projekta iniciators bija Jaunsardzes un informācijas centrs. Tomēr, atšķirībā no citviet Latvijā uzstādītajām piemiņas zīmēm, pēc mākslinieka Jāņa Strupuļa meta veidotajā stēlā, kas iezīmē piemiņas vietas nosacīto centru, nav iegravēti Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru vārdi, bet zem ordeņa atveidojuma bareljefā iekalts vienīgi teksts:

PAR LATVIJU
1918 – 1920 

LĀČPLĒŠA
KARA ORDEŅA KAVALIERI
TALSU NOVADĀ 

Stēlas aizmugurē iekalts teksts:

LATVIJAS
BRĪVĪBAS CĪŅU VAROŅIEM
LATVIJAS SIMTGADĒ 

Savukārt ordeņa kavalieru vārdi iegravēti granīta plāksnēs ar kurām apšūta atbalsta siena, kas puslokā izvietota aiz stēlas.

Vietas apraksts, citāts: «Piemiņas objekta kompozīciju veido simbolisku elementu kopums, no kuriem galvenā granīta stēla un no esošā reljefā integrētā celiņa «izaugoša» atbalsta siena ar piemiņas plāksni un varoņu vārdiem ir jaunpienesums, bet pārējie kompozīcijas elementi — ābeles, dižskabārdis — ir esošās vietas potenciāls, kas ir pašpietiekams. Ābeļdārza daļu ieskauj simboliskais baltais «ceļš uz mājām», kas izvijas cauri parka daļai, veicot ceļu gar dīķi, gar egļu grupu un izveidojot oļu klāto laukumu jeb «pagalmu» starp stēlu un piemiņas plāksni. Piemiņas memoriālam paredzēts apgaismojums, nodrošinot patstāvīgu izgaismojumu stēlai un atbalsta sienai ar piemiņas plāksni, kā arī ceļam,» skaidrots projekta aprakstā. Talsu novada pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja Jolanta Skujeniece stāsta, ka projekts tiek īstenots tādā veidā, lai tā nebūtu tikai piemiņas vieta, bet lai skolu audzēkņi varētu tur netradicionālā vidē apgūt mācību vielu, kas tematiski vērsts šādu vēstures notikumu virzienā. «Un šo vidi var izmantot ne tikai vēstures, bet arī sociālo zinību un dizaina un tehnoloģiju apguvei,» teic J. Skujeniece.

Piemiņas vietas izbūves darbus, kas tika uzsākti jau 2022. gadā, veica uzņēmums “Mitbau AC”. Neskaitot gravēšanas darbus, tie izmaksājuši 142 929 eiro, no kuriem 85% segti no valsts budžeta līdzekļiem, bet pārējo finansējumu piešķīrusi Talsu novada pašvaldība. 

Avoti:

Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas atklāšana un lāpu gājiens „Gaismas ceļš” | Talsi (talsunovads.lv) (15.01.2023.)

Talsos atklāj Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vietu – YouTube  (15.01.2023.)

Latviešu karavīru kapi un piemiņas vietas (karavirukapi.blogspot.com) (15.01.2023.)

Top Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vieta – ReTalsi (15.01.2023.)