Rožupe Piemiņas vieta nacionālajiem partizāniem un viņu atbalstītājiem (Foto R. Ķipurs 2019)

Rožupe Piemiņas vieta nacionālajiem partizāniem un viņu atbalstītājiem (Foto R. Ķipurs 2019)

Rožupe Piemiņas vieta nacionālajiem partizāniem un viņu atbalstītājiem (Foto R. Ķipurs 2019)

Rožupe Piemiņas vieta nacionālajiem partizāniem un viņu atbalstītājiem (Foto R. Ķipurs 2019)

Autors: Projektu izstrādāja Pāvels Laizāns IU “Gospori”, savukārt piemiņas akmeni un vietu veidojis Imants Laizāns.

Materiāls: Piemineklis veidots no dabīgā melnā granīta un sarkanā granīta. Akmenī iegravētas Martas Skujas dzejas rindas, kas nav izvēlētas nejauši. Dzejniece Marta Skuja pati bija iesaistījusies partizānu organizācijā un rediģēja partizānu nelegālo avīzi “Tēvzemes sargs”. Dzejnieces dzīve beidzās traģiski – viņu arestēja čekisti, un 1946.gadā jaunajai sievietei tika izpildīts nāvessods.

Forma: Piemineklis veidots no dabīgā melnā granīta (3 plāksnes pa perimetru) un sarkanā granīta centrālā akmens.

Atrašanās vieta: Līvānu novada Rožupes pagastā. Rožupe, ceļa malā pretī skolai. Netālu no Dubnas upes.

Atklāts: Patriotisma nedēļā 2018. gada 15. novembrī pie Rožupes pamatskolas tika atklāta piemiņas vieta nacionālajiem partizāniem un viņu atbalstītājiem pie Līvānu novada Rožupes pamatskolas

 

Uzraksti:

Nacionālo partizānu un atbalstītāju piemiņai

 

Ayzbrida sauleite

Mōkuļu kolnā

Palyka dvēsele

Naktī un solnā

Sastynga pusplaukā

Zilsōrti zīdi

Aizsola otvorā

Zvaigzōju spīti

Marta Skuja

 

Vēsture: Ideja par šādas vietas izveides nepieciešamību radās Līvānu Goda pilsonim Jānim Būmanim, kurš atklāšanas pasākumā teica uzrunu, un Latvijas Nacionālo partizānu apvienības priekšsēdētājai Birutai Rodovičai. Konkrētu nacionālo partizānu vārdi piemineklī nav iegravēti. “Kad mūsu Goda pilsonis Jānis Būmanis iesniedza iesniegumu, klāt bija pievienots 67 personu saraksts, kas būt jāiegravē šajā piemiņas akmenī,” skaidro Līvānu novada domes izpilddirektora vietniece Aija Usāne. “Bet varētu būt, ka kādam ir neprecīzs uzvārds, varētu būt kādi dati neprecīzi, tāpēc mēs vienojāmies par to, ka šī piemiņas vieta būs veltīta gan nacionālajiem partizāniem, gan viņu atbalstītājiem.”

Piemiņas vietas izveide izmaksāja aptuveni 10 tūkstošus eiro, ko finansējusi Latvijas Nacionālo partizānu apvienība un Līvānu novada pašvaldība.

LNPA priekšsēdētāja Biruta Rodoviča uz pasākumu nevarēja ierasties. Apsveikuma vēstulē viņa raksta:

“Nacionālo partizānu kustība Baltijas valstīs ir unikāla pasaules 20. gadsimta vēstures kontekstā. Tās cīnītājiem nebija iespēju pāriet robežu, lai atpūstos, izārstētu ievainojumus vai papildinātu ieroču krājumus. Katru dienu un nakti tā bija gadiem ilga cīņa par izdzīvošanu pret pārspēku. …

…Nacionālie partizāni ticēja brīvas un neatkarīgas Latvijas idejai, lai gan bija skaidri redzams, ka pastāvošajā ģeopolitiskajā situācijā, kad Eiropu jau bija sadalījis “dzelzs priekškars”, tas bija faktiski neiespējami. Tomēr viņi bija gatavi turpināt cīņu šīs idejas vārdā….

…Pieminot bojā gājušos, mums jādara viss, lai Latvijas vēstures drūmākās lappuses nekad neatkārtotos, lai varam savu brīvo un neatkarīgo Latviju pilnveidot un attīstīt. Aicinu ikvienu lūkoties plašāk un Latvijas simtgades gadā izvirzīt savu mērķi mūsu valsts izaugsmes veicināšanai!”. (atsauce http://news.lv/Livanu-Novada-Vestis/2018/11/22/rozupe-izveidota-pieminas-vieta-nacionalajiem-partizaniem-un-vinu-atbalstitajiem)