Rēzekne Piemineklis Latgales kongresa simtgadei (foto R. Ķipurs 2017)

Rēzekne Piemineklis Latgales kongresa simtgadei (foto R. Ķipurs 2018)

Rēzekne Piemineklis Latgales kongresa simtgadei

  1. gada 5.maijā svinīgi, klātesot valsts augstākajām amatpersonām, tika atklāts piemineklis “Latgales kongresam – 100” un laukums par godu Latgales kongresa simtgadei Atbrīvošanas alejā 61, Rēzeknē.

Šeit 1917.gadā atradās Rēzeknes kinoteātris “Diāna”, kur notika kongresa pirmās dienas sanāksme.

Piemineklī F.Trasuna vārdi “Varai pīdar laiceiba, taisneibai – myužeiba”.

Mazākiem burtiem plaknē pret laukumu:

“1917. goda 26. un 27. aprelī (p. v. st.) itymā vītā kinoteatrī “Diana” nūtyka Pyrmais Latgolas kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kūrzemi un Vidzemi”.

Piemineklis „Latgales kongresam 100”

Mākslinieks Visvaldis Asaris veidojis pieminekli no trim Latvijas laukakmeņiem, kas simbolizē vēsturiskos Kurzemes, Vidzemes un Latgales novadus. Kā latviskās identitātes simbols tos apjož bronzas tautiskā josta. Pieminekļa centrā no akmeņiem veidojas Latvijas kontūra, kas izvirzīta uz augšu, akcentējot, ka tikai kopā šīs trīs vienības veido Latvijas valsti. Centriskais starojums iezīmē Latgales zvaigzni, kuras stari pāriet riņķveida granīta pakāpienos, vēstot par laiku un vēsturiskajiem procesiem pirms Latgales kongresa. Granītā kalti stari ar pilsētu un apdzīvotu vietu nosaukumiem laukuma segumā rāda virzienus, no kurienes kongresā ieradās delegāti. Tādējādi tiek atainota dažādu ģeogrāfisko vietu un cilvēku vēsturiskā apvienošanās kopīgas idejas vārdā par vienotu Latvijas valsti.