Piemiņas zīmē Lēnās – Ventas pāriešanas vietā. (Foto R. Ķipurs 2019)

Piemiņas zīmē Lēnā – Ventas pāriešanas vietā.

  1. gada 3. marta agrā rītā Kalpaka bataljona vienības no Rudbāržiem un Skrundas pulcējās Lēnas muižā, lai gaismai austot, pie Līču pusmuižas (Varkaļiem) pārietu Ventas upi un uzbruktu lieliniekiem Jaunāmuižā. Forsēšanu nodrošināja virsleitnants Paulis Blūms, kas pirmais ar jātnieku rotu pārcēlās upei , par ko vēlāk tika apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni. Tajā pašā dienā bataljons ieņēma Jaunās muižas apvidu, apdraudot lielinieku spēkus Ventas labajā krastā pie Skrundas.

Ceļu krustojumā netālu no Ventas upes, kur pulkveža Oskara Kalpaka bataljons forsēja aizsalušo Ventu un devās pretuzbrukumā lieliniekiem, 2007. gada 8. novembrī  tika atklāta piemiņas vieta brīvības cīnītāju varoņgaitām, ko simbolizē krustcelēs novietots cietokšņa sienas fragments.

Piemineklis – piemiņas zīme  veidota pēc tēlnieces M. Eņģeles projekta. Laukakmens siena ar trim granīta piemiņas plāksnēm.
Pieminekļa idejas autors un finansētājs ir nīgrandnieks Jānis Blūms, viņa tēvs virsleitnants Paulis Blūms vadīja forsēšanu. Jānis Blūms bijis arī Saldus rajona saimniecības “Jaunais Komunārs” priekšsēdētājs. Viņa tēvs Kalpaka bataljona Jātnieku rotas sastāvā cēlās pāŗi Ventai, bet 1941. gadā tika represēts un nošauts Sibīrijā. Jānis Blūms veltījis piemiņas zīmi tēvam un visiem Kalpakiešiem.

Atrašanās vieta: Lēnas, Nīkrāces pagasts, Skrundas novads