Piemiņas zīme – akmens uzvarai pār bermontiešiem 1919.gadā (Foto R. Ķipurs 2017)

Piemiņas zīme – akmens uzvarai pār bermontiešiem 1919.gadā

Atklāts:2002

Tēlnieks:Indulis Ranka

Restaurēts:Teritorijas rekonstrukcija / labiekārtošana 2014.gadā

Atrodas:Mūkusalas ielā, pie Dzelzceļa tilta

Īpašnieks:RPA “Rīgas pieminekļu aģentūra” valdījumā

1919.gada rudenī notika izšķirošas kaujas par Rīgas atbrīvošanu no bermontiešiem. 11. novembrī pulkveža Pāvela Bermonta – Avalova vadītais karaspēks tika padzīts no Rīgas un tās priekšpilsētām Daugavas kreisajā krastā. Godinot kritušo karavīru un daudzo brīvprātīgo kaujinieku piemiņu, nodibināja Latvijas armijas augstāko militāro apbalvojumu Lāčplēša Kara ordeni un 11.novembri pasludināja par kritušo karavīru piemiņas – Lāčplēša dienu.

2002.gadā Mūkusalas ielā netālu no Dzelzceļa tilta tika atklāts tēlnieka Induļa Rankas piemineklis, kas veidots no divās daļās pāršķelta sarkanbrūna raupji apstrādāta granīta. Daļā, kas pavērsta pret Mūkusalas ielu, iekalts Lāčplēša ordeņa zvaigznes siluets ar Brīvības pieminekļa trīs zvaigžņu motīvu ozollapu vainagā. Otru daļu papildina divu dūju ēnas, kas simbolizē karavīrus un viņu varonību. Uz 2 metrus augsto pieminekli ved no dzelzceļa gulšņiem veidots ceļš, pastiprinot skarbo noskaņu, kas atgādina tolaik sagrauto Rīgu un pēckara grūtības.

Spārītis O. Rīgas pieminekļi un dekoratīvā tēlniecība. Rīga, 2007 ; http://www.rigaspieminekli.lv/?lapa=piemineklis&zanrs=2&rajons=2&id=169 (skat 2019.11.03)

Citi avoti: https://www.youtube.com/watch?v=6xEi8oPvWMU (Dzelzceļa tilts – karos iznīcināts, bet vienmēr atjaunots) (24.04.2020)