Inčukalns piemineklis pirmajai kaujai par Latvijas neatkarību (Foto R. Ķipurs 2017)

Inčukalns piemineklis pirmajai kaujai par Latvijas neatkarību

Autors: Artis Buks, SIA “Akmens apstrādes centrs AKM” meistari Guntis Pandars un Pēteris Zvaunis.

Materiāls: Laukakmens. Piemineklis izgatavots no liela izmēra monolīta akmens, kas tika atrasts Ruļļos pie Jelgavas, un ko iniciatīvas grupai atvēlēja SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate””.

Atrašanās vieta: Inčukalnā, Atmodas ielā 2

Atklāts: Piemineklis pirmajā kaujā ar Sarkano armiju kritušajiem Latvijas zemessardzes karavīriem. Atklāts Inčukalnā, 2016. gada 3. jūlijā.

Vēsture: 2016.gada 3.jūlijā, tika atklāts piemineklis pirmajai kaujai par Latvijas neatkarību, kas veltīts Latvijas zemessardzei (Die Lettländische Landeswehr), kurā plecu pie pleca jaundibināto valsti pret boļševiku Sarkano armiju aizstāvēja vietējie baltvācieši, krievi un latvieši, kuri tolaik gan bija vienībās abās pusēs. Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Eižens Upmanis tolaik secinājis, ka kauju piemiņas vietās ārpus kapiem šis varētu būt vēsturiski pirmais piemineklis apvienotajiem latviešu un baltvāciešu spēkiem. Tajā laikā par Latvijas zemessardzes jeb landesvēra latviešu vienību komandieri iecēla pulkvežleitnantu Oskaru Kalpaku, no kura vienībām Brīvības cīņu gaitā izaugusi un veidojusies vēlākā Latvijas armija.