Piemiņas zīme “Krusts”. Tīreļpurvs (Foto D. Dedumietis )

Piemiņas zīme “Krusts”. Tīreļpurvs. (Foto R. Ķipurs 2016)

Piemiņas zīme “Krusts”.

Autors: Ģirts Burvis

Materiāls: koks

Forma: koka krusts

Atrašanās vieta: Jelgavas novada Valgundes pagastā, pretī Ložmetējkalna skatu tornim, purvā. Meklējams blakus Vācu valnim.

Atklāts: Atklāta 1991. g.

Uzraksti: kokgriezumi

Vēsture: Uzstādīts vietā, kur Ziemassvētku kauju sākumā – 1917.gada  5.janvārī 7.Bauskas latviešu strēlnieku pulka karavīri pārrāva vācu nocietinājumu pirmo līniju. (Pieminekļa apraksta informāciju sagatavoja D. Dedumietis)

Ziemassvētku kaujas norisinājās no 1916.gada 23.-29.decembrim pēc vecā stila jeb no 1917.gada 5.-11.janvārim pēc jaunā stila. Krievu armijas plānos šīs operācijas mērķis bija pārraut vācu pozīcijas apmēram 30 km garā frontes iecirknī no Lielā Tīreļa purva līdz Olainei, lai tālāk uzbruktu gar abiem Lielupes krastiem Jelgavas virzienā. Šajā kaujas operācijā pirmo reizi izmantoja jaunu taktiku – negaidītu nakts uzbrukumu bez artilērijas sagatavošanas uguns. Galvenās uzbrukuma triecienvienības bija divas latviešu strēlnieku brigādes, kas Ziemassvētku kauju laikā tika apvienotas Latviešu strēlnieku divīzijā. Uzbrukuma rajonā vāciešiem bija divi spēcīgi nocietināti punkti – Ložmetējkalns un Mangaļi, tāpēc par uzbrukuma vietu 2.brigādei tika noteikts Tīreļpurva rajons starp Ložmetējkalnu un Mangaļiem, bet 1.brigādei Mangaļu nocietinājumu DA puse. (www.vietas.lv)